Haber

Rumen uyruklu zanlıya 30 yıl hapis cezası

Kocaeli’de ATM’lerden sahte kartlarla para çektiği iddiasıyla yargılanan Rumen zanlısı 30 yıl 6 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Kocaeli 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Romanya uyruklu tutuklu sanık Silviu Lucian Urban hazır bulundu.

Sanık, önceki duruşmalarda suçunu itiraf ettiğini ve borçlarını ödemek için çeteye katıldığını öne sürerek beraatini istedi.

Hakim, sanık Urban’a “banka veya kredi kartlarını kötüye kullanma” suçundan 5 diğer hatadan toplam 30 yıl 6 ay 15 gün hapis ve 6 farklı hatadan 603 bin 800 lira para cezasına çarptırdı.

Etkinlik

Kocaeli’de 2014 yılında ATM’lerden bilgisi dışında banka hesaplarından para çekildiğini anlayan çok sayıda kişinin Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata beyanı vermesi üzerine soruşturma başlatıldı.

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Muamele Şube Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan özel ekip, bankamatiklerin kamera kayıtlarını inceleyerek, bir grup şüphelinin ATM’lere yerleştirdikleri özel cihazla müşterilerin bilgilerini ele geçirdiğini ve zanlıların kimliklerini tespit etti. bu bilgilerle hazırladıkları sahte kartlarla para çekmişti.

Olayda kullanılan kiralık aracı takip eden gruplar, Türkiye’ye turist olarak giriş yapan Rumen uyruklu Silviu Lucian Urban’ı İzmit’te bir araçta gözaltına aldı. Urban, işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, diğer Rumen çete üyelerinin daha önce de yurt dışına kaçtığı anlaşıldı. Ayrıca İstanbul’da çetenin kiraladığı evde kart kopyalama cihazları ve çok sayıda kart ele geçirildi.

Olayla ilgili hazırlanan iddianamede, çete üyelerinin İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’da 27’si Kocaeli’de olmak üzere yaklaşık 100 ATM’den 250 bin lirayı aşkın para çektiği bilgisi yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu