Haber

Niğde’de Cumhuriyetin 100. Yıl Kutlamaları Kapsamında Dağcılar Aladağlar’a Tırmandı

Niğde’de Cumhuriyetin 100’üncü kuruluş yılı kutlamaları kapsamında Aladağlar’ın 3 bin 723 metre yükseklikteki Emler zirvesine tırmanacak 100 dağcı, Sokullupınar’da kamp kurdu.

Niğde Valiliği, Niğde Belediyesi, Türkiye Dağcılık Federasyonu ve Gençlik ve Spor Vakfı öncülüğünde Sporİl Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen etkinlikte, ülkenin çeşitli illerinden 100 dağcı Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı’nı söyledi.

Buradaki etkinlik sonrasında dağcılar, 15 Temmuz şehidi Ömer Halisdemir’in Bor İlçesi Çukurkuyu beldesindeki kabrini ziyaret etti, dualar okudu ve mezara karanfil bıraktı.

Daha sonra Çamardı İlçesi’ndeki Demirkazık Kamp Eğitim Merkezi’ne gelen dağcılar, kamp kuracakları yaklaşık 2 bin metre yükseklikteki Sokullupınar Çadırlı Kamp Alanı’na yürüdü.

Bölgede çadır kuran dağcılara tırmanışla ilgili teknik bilgiler verildi ve 100 metrelik Türk bayrağı dalgalandırıldı.

Niğde Valisi Cahit Çelik gazetecilere, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle andıklarını bildirdi.

“Zirvede bayrak açacağız”

Aladağlar’ın Türkiye’nin en değerli dağlarından biri olduğunu belirten Çelik, şu ifadeleri kullandı:

“Burada 3.700 metrenin üzerinde 7, 3.500 metrenin üzerinde 42, 3.000 metrenin üzerinde ise 142 zirve bulunuyor. Bu anlamda Demirkazık Türkiye’de bilinen en önemli zirvelerden biri. Türkiye’nin farklı bölgelerinden İzmir, Manisa, Ağrı, Muş, Mardin Samsun, Trabzon, Samsun ve Trabzon gibi illerden gelen dağcı arkadaşlarımızla kamp yapacağız.Sabah 4’te zirveye yürüyeceğiz.Yaklaşık 6 saatlik yürüyüşün ardından zirvede olmayı planlıyoruz. Valilik olarak elimizden geldiğince Aladağlar’ı tanıtmak için çalışacağız. Aladağlar her zorluktan dağcıya farklı rotalar sunabilecek bir dağ silsilesidir. “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını 100 dağcı arkadaşımızla burada kutlamak istedik. Etkinliğe katılan tüm sporcu dostlarımıza teşekkür ediyorum. Sloganımız 100 dağcı, 100 bayrak, 100 metre bayrağıdır. Aynı zamanda herkes bayrak taşıyacak ve biz de zirvede bayrağı açacağız.”

Belediye Başkanı Emrah Özdemir de Niğde’nin dağcılıktaki önemini Türkiye’ye anlatmak istediklerini belirtti.

Acılı olduklarını kaydeden Özdemir, “Filistin’de hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Umarım orada akan kan bir an önce durur. Bu zulmün bir an önce son bulmasını diliyorum.” dedi.

İstanbul’dan gelen dağcılardan Rafet Diren ise keyifli bir etkinlikte bir araya geldiklerini belirterek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Burdurlu müzik öğretmeni Semih Gültekin ise kamp yaptıkları bölgenin çok güzel olduğunu belirterek, “Daha fazla zamanımız olsaydı bütün zirveleri gezebilirdik ama Emler Zirvesi de çok güzel. Burada olduğum için çok mutluyum. ” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu