Yaşam

Kara Para Aklamak İçin Papara Kullanıldığı İddiası

Popüler elektronik ödeme hizmeti Papara, ikinci el online alışveriş platformu ModaCruz ve dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması Naber üçüyle doğrudan ilgili olmayan bir olay ortaya attı. Bir Twitter kullanıcısı ‘bazı insanlar’ dedi ModaCruzyanlışlıkla onun adına para gönderdiklerini iddia etti. papara Kendisine gönderilen paranın iadesini istediğini söyledi. Kullanıcıya göre, söz konusu konuşma kara para aklama amaçlıdır.

Merve’nin şikayeti, kaynağını bilmediği ve iflasa gönderildiği belirtilen bir ölçü parayla başlar. Paranın gönderilmesiyle birlikte gönderici Merve’ye bir IBAN adresi gönderir. para iadeistiyor.

Durumdan şüphelenen Merve, teklifi geri çevirir:

Söz konusu kişiler kendilerini ModaCruz olarak tanıtarak başka bir kişiye para gönderirken Merve’ye para göndereceklerini iddia etti. Daha sonra Merve’ye bir IBAN adresi göndererek parayı iade etmesini istedi.

Ancak bireylerin argümanı hakkında pek çok anlaşmazlık vardı:

Merve, konuşmaya konu olan kişilerin bilgilerini kontrol ettiğinde, ModaCruz değil, ‘modagruz’ Aynı formatta gönderilen IBAN adresinin isim bilgisi için sadece “Papara Elektronik Para A.Ş.” Bilgi vermek de şüpheli bir şekilde baştan çıkarıcıydı.

Papara konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

 

Merve’nin yaşadığı olay, Papara’nın anlattığı güvenlik önlemleriyle de örtüşüyor:

Çalışmanın dayanağı: Merve’nin IBAN bilgilerinin olduğu ve ModaCruz kullanıcısı olduğu nasıl öğrenildi?

Papara ve Merve’nin ortasında bundan sonraki etaplarda yaşanan gelişmeler hakkında Henüz bir bilgi yok.ModaCruz da şu anda konu hakkında bir açıklama yapmadı.

ezinehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu