İş

Emeklilik Yaşı ile ilgili kanun tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonundadır.

Emeklilik Yaşlılarına (EYT) ilişkin düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 6599 sayılı Kanunda Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi müzakere edildi.

Teklif sahibi olarak kurula bilgi veren MHP Küme Başkanvekili Erkan Akçay, “Uzun süredir önemli gündem konularından biri olan Emekliliğe Mahkûmlar meselesini kalıcı olarak çözmenin heyecan ve gururunu yaşıyoruz.” dedim.

Cumhuriyetin 100. yıl dönümüne gerçek emin adımlarla ilerlerken, farklı toplumsal kesimlerden vatandaşların haklı beklentilerinin bir program dahilinde adım adım hayata geçirildiğini söyleyen Akçay, düzenlemenin 2 milyon 250 bin kişiyi doğrudan ilgilendirdiğini belirtti. çalışanlarına ve dolaylı olarak 2023 yılında yaklaşık 5 milyon vatandaşa ulaşması bu önemli adımlardan biridir.

Akçay, bu önemli çalışmanın her aşamasını yakından takip eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye teşekkür etti.

Sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının konuyla ilgili görüşlerinin kamuoyu nezdinde açık ve şeffaf bir şekilde alınarak planlı bir çalışma süreci başlatıldığını anlatan Akçay, 2015 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde Çalışma Kümesi oluşturulduğunu söyledi. sürecin teknik boyutunun belirlenmesi amacıyla teklifin etki analizi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın katılımıyla analiz edildi. Organize bir çalışma yürütüldüğünü belirtti.

EYT yönetmeliğine ilişkin kanun teklif çalışmasının yasama ve yürütme organları arasında üst düzeyde uyumla tamamlanarak Meclis’e sunulduğunu hatırlatan Akçay, şunları kaydetti:

“Öneri üç temel üzerine inşa edildi. Birinci sütun yaş kuralının kaldırılması. Böylece SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı dahil olmak üzere ilk sigortalılık tarihi 9 Eylül’den önce olan emeklilik yaşı olanlar , 1999, Yönetmelikten yararlanabilecek.İkinci ayağı emeklilik yaşı.Daha sonra aynı işyerinde 10 gün içinde işe başlayanlara yüzde 5 ikramiye verilmesi.Bu yönetmelikle işçilerimiz ve patronlarımız, desteklenmesi, çalışma hayatının sürekliliğinin sağlanması ve yatırım, ihracat ve istihdam odaklı ekonomimizin büyüme koşullarının korunması Yönetmeliğin üçüncü ayağı işe alınan işçi ve personelin durumudur.İş akdinin feshi ve yürürlükten kaldırılmasını içerir. geçenlerin emekli olma hakkı varsa emekli olmalarını zorunlu kılan düzenlemenin maddi dengesi korunmuştur.”

EYT meselesinin hukuki, siyasi, ekonomik ve sosyal boyutları olan çok boyutlu bir konu olduğuna işaret eden Akçay, “Cumhur İttifakı’nın paydaşları olarak bu konuyu bütüncül ve objektif bir şekilde tüm yönleriyle ele almak için büyük çaba sarf ettik. “Gösterge sorunu çözüldü, birçok meslek grubunun emekli maaşları ve ikramiyeleri artırıldı. Yaklaşık 500 bin sözleşmeli kamu çalışanına ekip imkanı sağlanmıştır. İnşallah bugün müzakereye başladığımız EYT sorunu çözülerek gündemden çıkarılır.” değerlendirmesini yaptı.

vezirkopru-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu