Haber

Düzce’deki mükellefler için beyanname bildirim süreleri uzatıldı

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen deprem nedeniyle bu ildeki mükellefler için beyanname bildirim, elektronik defter oluşturma ve imzalanma ile e-defter beratlarının yüklenme süreleri uzatıldı.

Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen sarsıntı nedeniyle bu vilayette yaşayan mükelleflerin beyanname bildirimleri için müddet uzatımına gidildi.

Bu kapsamda, 26 Kasım 2022 gününün hafta sonu tatiline rastlaması nedeniyle 28 Kasım sonuna kadar verilmesi gereken katma bedel vergisi, damga vergisi, muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin verilme mühletleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme müddetleri 26 Aralık 2022 Pazartesi günü sonuna kadar ötelendi.

Ayrıca, 30 Kasım gün sonuna kadar elektronik ortamda gönderilmesi gereken turizm hissesi beyannamelerinin verilme, bu beyannameler üzerine tahakkuk eden hisselerin ve vergilerin ödeme mühletleri ile Ekim 2022 periyoduna ait “Form Ba-Bs” bildirimlerinin verilme mühleti de 2 Ocak 2023 Pazartesi günü sonuna ertelendi.

Söz konusu mükelleflerden elektronik defter uygulamasına dahil olanlar tarafından, 30 Kasım gün sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken, aylık tercihte bulunan mükellefler için Ağustos 2022 ile üç aylık tercihte bulunan mükelleflerin Temmuz-Ağustos- Eylül 2022 devirleri e-defterlerinin oluşturulma ve imzalanma mühleti ile tıpkı müddette Gelir Yönetimi Başkanlığı Bilgi Süreç Sistemi’ne yüklenmesi gereken “elektronik defter beratları”nın yüklenme mühleti de 2 Ocak 2023 Pazartesi günü olarak belirlendi.

????????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu