Haber

Babacan: Ortak adayın açıklanması uzayabilir

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İsmail Küçükkaya ile birlikte Halk TV’de yayınlanan Yeni Bir Sabah programında Millet İttifakı’nın dün açıkladığı hükümet programı ve ittifakın ortak cumhurbaşkanı adayı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ortak Politikalar Mutabakatını “Ülkenin geleceğine ilişkin bu kadar kapsamlı bir belgede bu tarafların bir araya gelmiş olması ülkemizin geleceği açısından son derece sevindirici ve umut verici bir gelişmedir” sözleriyle değerlendiren Babacan, söz konusu metnin asılsız olduğunun altını çizdi. ortak adayın belirlenmesi için açıklanması bekleniyor.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortak adayın 13 Şubat’ta kamuoyuna açıklanacağı yönündeki açıklamasına ilişkin görüşü sorulan Babacan, “Niyet bu ama 1 hafta 10 gün sonra herhangi bir nedenle olursa bu kesindir” dedi. Dünyanın sonu değil.” Babacan, “Politika metni çıkmadan aday seçseydik çok büyük hata yapardık” dedi.


Millet İttifakı dün Ankara’da düzenlenen etkinlikte hükümet programını açıkladı.Fotoğraf: Anka

“Demokrasiyi içselleştirmiş olmalı”

Ortak cumhurbaşkanı adayının “demokrasiye gönül vermiş, demokrasiyi lafta değil özde içselleştirmiş bir demokrat” olması gerektiğini belirten Babacan, “İşini istişare içinde, kendisini destekleyen partilerle sürekli istişare içinde yapıyor. ve çok daha geniş kesimlerle, düzgün bir ekiple, dürüst ve işinin ehli bir kadroyla çalışan… “Bu belge bir başkan olması gerektiğini söylüyor” dedi.

Millet İttifakı’nın ortak adayın açıklanmasında dışarıdan etkilenmediğine dikkati çeken Babacan, “Bizim kendi kronolojimiz var. Kimsenin etkisinde değiliz, önce anayasa konusunda görüştük, sonra ne olması gerektiğini söyledik. Bu ülke için yapıldı, şimdi sıra adayı ve adayın ülkeyi nasıl yöneteceğini belirlemeye geldi.Bu konuda yüzde 95 mutabık kaldık, yüzde 5 ise kimin kim olduğuna bağlı olarak yeniden değerlendirilmesi gereken konular. Aday olacak” dedi.

Milet İttifakı olarak yola devam etme kararı alan 6’lı masa, iktidara gelmeleri halinde uygulanacak hükümet programının detaylarını dün kamuoyuna açıkladı. Altı taraf, dokuz ana başlık altında 2.300’den fazla vaat, eylem ve proje üzerinde tam olarak mutabık kaldı. Ankara’da çok sayıda katılımcının yer aldığı toplantıda altı partinin genel liderleriyle birlikte açıklanan hükümet programı toplam 240 sayfadan oluşuyor.

DW/BO,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu