Haber

ABD-Meksika maçında tezahüratları duyan hakem maçı hemen durdurdu

ABD’nin Meksika’yı 3-0 yendiği CONCACAF Uluslar Ligi yarı final maçına tribünlerdeki homofobik tezahüratlar damgasını vurdu.

HOMOFOBİK NOEL TRİBÜNDEN YÜKSELİYOR

Las Vegas’taki Allegiant Stadı’nda oynanan maçta ABD’li kaleci Matt Turner’ın kaleci vuruşunu yaptığı sırada tribünlerden homofobik telaffuzlar yükseldi. Homofobik sloganlar ve tezahüratlar nedeniyle seyirciler statta ayrımcı telaffuzlara son vermeleri konusunda uyarıldı.

HAKEM MAÇI ERKEN BİTİRDİ

Meksika tribününün bu tavrı devam ederken hakem Ivan Barton, protokol gereği maçı süresiz durdurdu. Seyirciler stat hoparlörlerinden bir kez daha uyarılırken, maç oynanamaz hale gelince Barton uzatmaların bitmesini beklemeden maçı bitirdi.

MEKSİKA’NIN İLK EYLEMİ DEĞİL

FIFA, Meksika maçlarında homofobik tezahüratlar yaptığı için ülkeye defalarca yaptırım uyguladı. Kasım 2021’de 2 Dünya Kupası ön eleme maçını seyircisiz oynadılar ve 100.000 İsviçre frangı para cezası ödediler. Ayrıca Haziran 2021’de cezalandırıldılar. FIFA, geçen yılki Dünya Kupası sırasında Meksika’ya karşı homofobik tezahüratların yapıldığı iki olay için disiplin soruşturması başlattı. Meksika yine 100.000 İsviçre frangı ve seyircisiz maç cezasına çarptırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu