Ekonomi

Vulcan Materials, Meksika’nın madeniyle ilgili eylemlerine itiraz ediyor

ABD’li inşaat şirketi Vulcan Materials Co (NYSE:VMC), Meksika hükümetinin ülkedeki faaliyetlerine ilişkin eylemlerini yatırımlarının “yasadışı kamulaştırılması” olarak nitelendirerek kamuoyu önünde kınadı. Şirket, Quintana Roo eyaletindeki kireçtaşı ocağı faaliyetleriyle ilgili olarak uzun süredir devam eden bir anlaşmazlığın içinde yer alıyor. 2022 yılında Meksikalı yetkililer, Vulcan’ın itiraz ettiği çevreye zarar verdiği iddiasıyla faaliyetlerini durdurmuştu.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada taş ocağının kamulaştırılmadığını, sadece kapatıldığını ve en azından Ekim ayındaki görev süresinin sonuna kadar bu şekilde kalacağını belirtti. Vulcan ise Pazartesi günü yaptığı açıklamada faaliyetlerinin askıya alınmasını “otoriter” olarak niteleyerek eleştirdi. Şirket, hükümetin “keyfi eylemlerinin” malzeme üretmelerini veya satmalarını engellediğini ve önemli bölgesel yatırımlarından vazgeçmeleri için etkili bir şekilde baskı yaptığını vurguladı.

2023 yılında Lopez Obrador, anlaşmazlığı çözmek amacıyla araziyi Vulcan Materials’dan 6,5 milyar Meksika pesosu, yani yaklaşık 391 milyon dolar karşılığında satın almayı teklif etti. Buna rağmen Vulcan, resmi bir satın alma teklifi almadıklarını ileri sürerek başkanın iddiasına itiraz etti. Bunun yerine, Vulcan’a göre, Meksika yasalarına göre yasal olarak sahip olunan kireçtaşı rezervlerini ve bölgenin tek derin su çekim limanını içeren varlıklarının değerini büyük ölçüde düşük gösteren gayri resmi bir değerlendirme aldılar.

Raporun hazırlandığı tarihte döviz kuru 1$’a 16.6440 Meksika pesosu olarak kaydedilmişti. Vulcan Materials, Meksika hükümeti ile bir çözüm için müzakerelere açık olmaya devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu