Teknoloji

VoLTE Sayesinde Milyonlarca Vodafone HD Ses Kalitesinde Konuşuyor

Vodafone, şebekesindeki ses trafiğinin yüzde 72’den fazlasını yüksek kaliteli taşınabilir iletişim teknolojisi VoLTE ile taşıyor. Bu sayede 16,5 milyondan fazla Vodafone müşterisi HD ses kalitesi ve 4 kata kadar daha düşük kesinti oranı ile bağlanıyor. Böylece şebekesinde yeni teknolojileri kullanmaya devam eden Vodafone, mevcut frekanslarını 4.5G müşterilerine daha fazla tahsis edebilmektedir.

Yeni teknolojileri en geniş kitlelere en verimli şekilde ulaştırmayı hedefleyen Vodafone, Türkiye’deki ses trafiğinin yüzde 72’den fazlasını VoLTE (Voice over LTE, 4.5G) teknolojisi ile taşıyarak Türkiye’de bir ilke daha imza attı. Bu sayede Vodafone müşterileri HD ses kalitesi ile iletişim kurarken, frekans kaynakları da daha verimli 4.5G şebekesinde kullanılabilmektedir.

VoLTE teknolojisi, ses trafiğinin bilgi paketleri ile dijital biçimde taşınmasına olanak tanır. Bilgi paketleri ile taşınan ses trafiği, 2G ve 3G’ye göre çok daha yüksek ses kalitesine sahiptir. Aynı zamanda ses internet üzerinden taşındığı için davetin süresi kısalır, davetin kesintiye uğraması veya bağlanamama gibi durumlar 4 kata kadar azalır. VoLTE, görüşme sırasında arka plan gürültüsünü filtreleyerek kalabalık ve gürültülü ortamlarda bile uygun bir ses deneyimi sağlar.

Vodafone, 4.5G’nin lansmanından bu yana daha verimli bir teknoloji olan 4.5G’ye yatırımlarını sürdürürken, VoLTE’ye de ilk günden bu yana büyük önem veriyor. Bu sayede ağında bulunan tüm müşterilerinin VoLTE teknolojisini kullanmasını sağlar. Bugün 16,5 milyon Vodafone müşterisi bu teknolojiyi etkin bir şekilde kullanıyor. Bu sayede şebekedeki ses trafiğinin yüzde 72’sinden fazlası 4.5G şebekesi üzerinden taşınarak 2G ve 3G’de kullanılan frekansların daha fazla 4.5G teknolojisine aktarılması sağlanıyor. Yeni servisleri en verimli şekilde kullanmaya çalışan Vodafone, 5G teknolojisine de yer hazırlıyor.

Vodafone’un yeni ve daha verimli teknolojileri kullanmaya önem verdiğini belirten, Vodafone Türkiye Yürütme Konseyi Başkan Yardımcısı Adem Özdemir,konuyla ilgili şunları söyledi:

“4.5G’nin hayatımıza girdiği 2016 yılından beri müşterilerimize en iyi ses deneyimini yaşatmak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda mümkün olduğunca VoLTE kullanımını arttırmayı hedefliyoruz. Halihazırda 16,5 milyondan fazla müşterimizin ses trafiğini 4.5G şebekemiz üzerinden taşıyoruz. Bu sayede müşterilerimiz sadece yüksek kaliteli ses deneyimi yaşamakla kalmıyor, aynı zamanda şebekemizdeki 2G ve 3G yükü azaldığı için frekanslarımızı gelecekte 4.5G ve 5G’ye daha kolay tahsis etmemizi sağlıyor. Şu anda ülke genelindeki geniş 4.5G kapsama alanımız sayesinde ses trafiğimizin yüzde 72’sinin, VoLTE müşterilerimizin ses trafiğinin ise yüzde 92’sinin 4.5G şebekesi üzerinden taşındığını görüyoruz. Bu fiyat Avrupa’daki birçok ülkeden daha yüksek. Müşterilerimize her zaman en kaliteli hizmeti verebilmek için yeni teknolojilere yatırım yapmaya ve 5G’nin temellerini atmaya devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

ovacikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu