Teknoloji

Tuhaf sesler duyan kadının kulağından çıkanlar doktorları bile şaşırttı

Yeni bir raporda doktorlar, bir kadının kulağının içinde bir örümcek buldukları bir olayı ayrıntılarıyla anlattı. Örümcek muhtemelen en az dört gün boyunca rahat bir yer bulmuştur ve hatta bir kez derisini değiştirmiştir. Neyse ki doktorlar istilacı örümceği herhangi bir sorun yaşamadan çıkardılar ve fotoğrafını çektiler.

Vaka raporu Çarşamba günü New England Journal of Medicine’de yayınlandı.

64 yaşındaki kadın hasta, dört gündür Sol kulağında tuhaf sesler duymaya başladıktan sonra Tayvan’da bir kulak burun boğaz kliniğini ziyaret etti. “ Sürekli vurma, tıklama ve hışırtı” olarak tanımlanan bu sesler, düzgün uyumasını imkansız hale getiriyordu. Ayrıca semptomların başladığı ilk gün, sol kulağının içinde bir yaratığın hareket ettiği hissiyle. Ayrıca uyandığını da belirtti. Hekimlerin muayenesinde, Küçük bir örümceğin kulak kanalının içinde yaşamını sürdürdüğü kısa sürede fark edildi.

Ne yazık ki insanlık açısından böceklerin ve örümceklerin kulaklarımıza girmesi duyulmamış bir şey değil. Bu canlıların kulağımıza ne sıklıkta girdiğine dair somut bir bilgi yok gibi görünüyor ancak doktorların karşılaşabileceği kadar yaygın bir durum. Örneğin 2018 yılında KBB doktoru Benjamin McGrewBirmingham’daki Alabama Üniversitesi’ndeki kliniğinde SELF’e anlatıyor. Yılda yaklaşık 4-5 olay yaşandığını söyledi.

Raporun yazarı TengchinWang Bu olayı aslında diğerlerinden farklı kılan sadece eklembacaklılar değil, aynı zamanda geride bıraktıklarıydı. Wang, Gizmodo ile yaptığı bir e-posta görüşmesinde şunları söyledi. Dış iskeletini kulağının içine bırakan bir örümcek görmedik.” söz konusu.

Kulağa korkutucu gelse de kulak böcekleri genellikle büyük bir tıbbi sorun değildir ancak kulak hasarı veya enfeksiyon riskini önlemek için mümkün olduğu kadar çabuk çıkarılmalıdırlar. Wang, bu durumda doktorların örümceği ve tüylerini çıkarmak için otoskop aracılığıyla emme kanülü kullandığını söyledi. eve mutlu gittin” söylenmiş.

Kulağınıza bir böcek girerse…

Kendinizi benzer bir durumda bulursanız aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey, ne kadar zor olursa olsun paniğe kapılmamaktır. Böceği temizlemek için pamuklu çubuk gibi başka bir şeyin sokulması kesinlikle tavsiye edilmez, çünkü bu yaratığı daha derine itebilir ve daha sonra kulak zarını delebilir. Bazen yağ, eğer hala hayattaysa böceği çıkarmadan önce boğmak için kullanılır, ancak kulak zarı hasarından şüpheleniyorsanız bu önerilmez. Ve elbette, kulağınızın hasarsız olduğundan ve kirden arınmış olduğundan emin olmak için muhtemelen mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.

Wang, “ Yardımcı olması için bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmak en iyisidir” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu