Haber

Senegal, Fas’ta yakalanan 478 düzensiz göçmeni ülkeye getirecek

Senegal, Fas’ta tutuklanan 478 düzensiz göçmeni ülkeye getirecek.

Hükümet Sözcüsü Abdou Karim Fofana, 28-30 Temmuz tarihlerinde Fas’ın Dakhla kentinden 478 Senegalli’nin ülkeye getirileceğini bildirdi.

Fofana, Senegallilerin bir kısmının hava, bir kısmının da kara yoluyla ülkeye geleceğini kaydederek, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin süreçler için bölgede olduğunu kaydetti.

Bu kişilerin 9-22 Temmuz ortasında Fas Donanması tarafından kurtarılan düzensiz göçmenler olduğu öğrenildi.

Başkent Dakar’da, 24 Temmuz’da düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi Ouakam ilçesi açıklarında alabora oldu ve olayda en az 16 kişi hayatını kaybetti.

Senegal’de son zamanlarda deniz yoluyla Avrupa’ya yasa dışı göçte önemli bir artış oldu.

Kanarya Adaları, Afrikalı göçmenler için Avrupa’ya açılan kapı olarak kabul ediliyor.

Kıtanın batısından ve kuzeyinden gelen ve Senegal’in kıyı kentlerinde toplanan düzensiz göçmenler, derme çatma balıkçı tekneleriyle adaya doğru yola çıktı.

Nüfusun yarısından fazlasının kıyılarda yaşadığı Senegal’de endüstriyel balıkçılığın gelişmesi nedeniyle işsiz kalan gençler, yasa dışı yollardan Avrupa’ya geçmenin çaresini arıyor.

Yerel dil Wolof’ta “Ya İspanya ya ölüm” anlamına gelen “Barça wala Barshak” ifadesi, ülkede gençler arasında giderek artan yasa dışı göç sorununu özetleyen ifadelerin başında geliyor.

Dakar açıklarından Kanarya Adaları’na ulaşmak için açık denizde ortalama 938 deniz mili (1700 kilometre) yol kat etmek gerekiyor.

Senegal açıklarından adalara ulaşmak kalkış noktasına bağlı olarak 4 ila 7 gün sürüyor.

Açık denizde başlayan bu yolculuk, yüzlerce insanı taşıyan derme çatma teknelerin genellikle Moritanya açıklarında alabora olmasıyla sonuçlanır.

İspanyol sivil toplum kuruluşu Caminando Fronteras’a göre, 2023’ün ilk yarısında yaklaşık 951 göçmen denizde öldü ve bunların 778’i Afrika kıyılarından Kanarya Adaları’na gitmek üzere doğrudan Avrupa’ya gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu