Haber

Savunma sanayii çalışanlarından Hava Bakım Fabrikasında eylem

Şenay Bilik Yıldırım

ESKİŞEHİR –Türkiye Harb-İş Sendikası üyesi savunma sanayii çalışanları, fabrikalardaki düşük fiyatları ve çalışma koşullarını protesto etmek için eylem yapmaya başladı.

Eskişehir 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde iş yerinden geç ayrılan çalışanlar, ayrılırken ıslık çalarak ve alkışlarla yaşam koşullarının iyileştirilmesini talep etti.

Eylemde yaptığı konuşmada milli savunma sanayinde uzun süredir büyük bir kriz yaşandığına dikkat çeken Türk Harb-İş Eskişehir Şube Başkanı Hasan Atak, “Ücretlerin düşük olması ve bunun sonucunda nitelikli personelimizin işten ayrılması” dedi. İşyerlerimiz birer birer ülkemizin milli savunma açısından büyük bir beka sorunu teşkil etmektedir.” .

EYLEMLER DEVAM EDECEK

Aylardır farklı araçlarla savunma sanayii çalışanlarının sesini yetkililer nezdinde duyurmaya çalıştıklarını belirten Lider Atak, “Dünyanın sayılı fabrikalarından biri olan 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün 2 bin çalışanı var. Yıllardır birçok ailenin geçimini sağlıyor, maddi sıkıntılarla boğuşuyor. Yaşananlar fabrikanın geleceğini de tehlikeye atıyor.” dedi. Çalışanların, yaptıkları işin niteliği dikkate alındığında, özel sektörde çalışan emsallerine göre çok daha düşük fiyatlar aldıklarına dikkat çeken Atak, çalışanların koşulları iyileşene kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

‘YETERLİ ÖNEMİN VERİLMEDİĞİNİN GÖSTERGESİ’

Türk-İş ve Hak-İş’in hükümetle 9 Mayıs 2023’te imzaladığı Kamu Çerçeve Protokolünü hatırlatan Atak, bunun savunma sanayinde çalışma barışını bozan, deneyimin değerini azaltan ve eşitsizlikler yaratan bir protokol olduğunu belirtti.

Özellikle savunma sanayii bölümünde çalışanların diğer branşlara göre çok daha eğitimli olduğunu, yapılan işin çok daha değerli ve riskli olduğunu belirten Atak, “Yapılanlar savunma sanayinde çalışanların yeterince iyi olmadığının göstergesidir. kamuoyunda belirtildiği gibi yeterli önem verilmiştir.” Şu şekilde konuştu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu