Haber

Rusya ve Küba Liderleri İkili İlişkileri Güçlendirmeyi Taahhüt Etti

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin (sağda), Rusya’nın başkenti Moskova’daki Kremlin Sarayı’nda Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi Birinci Sekreteri ve Küba Devlet Lideri Miguel Diaz-Canel Bermudez ile biraraya geldi, 22 Kasım 2022. (Fotoğraf: Kremlin)

Putin, “Biz her zaman kısıtlamalara, ambargolara, ablukalara ve benzeri uygulamalara karşı olduk” dedi.

MOSKOVA, 23 Kasım (Xinhua) — Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi Birinci Sekreteri ve Küba Devlet Lideri Miguel Diaz-Canel Bermudez Salı günü iki ülke ortasındaki bağları derinleştirmeye daima birlikte hazır olduklarını lisana getirdi.

Putin Diaz-Canel ile Kremlin’deki görüşmesi sırasında, “Sovyetler Birliği ve Rusya, Küba halkının bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinde her zaman yanında olmuştur. Biz her zaman kısıtlamalara, ambargolara, ablukalara ve benzeri uygulamalara karşı olduk. Küba’yı memleketler arası platformlarda her vakit destekledik” açıklamasında bulundu.

Putin, Rusya’ya resmi bir ziyarette bulunan Diaz-Canel’e hitaben, “Dostluğun sağlam temellerine dayanarak, mevcut şartlarda işbirliğimizi muhakkak ilerletmeli ve geliştirmeliyiz” dedi.

Diaz-Canel ise ülkesinin, Rusya’nın dünyayı çok kutupluluğa yönlendirme çabalarını ve rolünü takdir ettiğini, Rusya ile ilişkileri geliştirmeye devam etmek istediğini söyledi.

Putin ve Diaz-Canel, görüşmelerinden önce Moskova’da Küba’nın eski lideri Fidel Castro’nun anısına yapılan anıtın açılış merasimine katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu