Haber

Rusya: Türkiye ve Suriye’ye Adana Anlaşması’na dönmelerini önerdik

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye-Suriye ilişkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. “Türkiye ve Suriye’nin, Adana Anlaşması’na dönmesini önerdik” diyen Lavrov, Ankara-Şam ilişkilerinin normalleşmesine yönelik yol haritası taslağına da değindi.

Lavrov, “Taslak yol haritasını bu yılın haziran ayında tüm meslektaşlarımıza ilettik. Şu anda değerlendiriliyor, bu taslağın onaylanması ve genel olarak kabul edilebilir hale gelmesi için temaslar sürüyor.”Rusya’nın, Türkiye ve Suriye’ye 1998’de imzaladıkları Adana Anlaşması’na dönmelerini önerdiğini anlatan Lavrov, şöyle devam etti: “Bu anlaşma, terör tehdidinin var olduğu ve bu tehdidin ortadan kaldırıldığı anlamına gelir, Türkiye’nin terörle mücadele yapıları Şam’ın onayıyla kurulacaktır. “Suriye topraklarının belirli bölgelerinde bu anlaşma hâlâ yürürlükte, kimse iptal etmedi.”

‘ABD SIRADANLIK İÇİN ENGELDİR’

Suriye ile Türkiye arasında normalleşme öncesindeki sorunlardan birinin de “ABD’nin Suriye topraklarındaki hukuk dışı faaliyetleri” olduğunu savunan Lavrov, “Güvenlik tehdidi olarak görülen radikal Kürt örgütlerinin ayrılıkçı yaklaşımlarını bizzat ABD körüklüyor” Türkler tarafından. Bu süreçler birbiriyle bağlantılıdır.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu