Yaşam

Osmangazi’de Sezai Karakoç Unutulmadı

Osmangazi Belediyesi, Türkiye Müellifler Birliği Bursa Şubesi ile ortaklaşa ‘Sezai Karakoç Edebiyat ve Şiir Günleri’ programı düzenledi.

Seyyid Yordam Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa Osmangazi Belediye Lider Yardımcısı Bülent Hamdi Cingil’in yanı sıra AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, Türkiye Muharrirler Birliği Bursa Şube Lideri Dr. Mustafa Baki Efe, birbirinden bedelli şair ve muharrirler ile çok sayıda vatandaş iştirak gösterdi.

Sezai Karakoç’un kitapları ile ‘Diriliş’ mecmuasının yer aldığı standın açılışında konuşan Osmangazi Belediye Lider Yardımcısı Bülent Hamdi Cingil, “Türk edebiyatının önemli yazarlarından şair ve mütefekkir Sezai Karakoç’u vefatının 1’nci yılında anmaktan büyük onur duyuyoruz. Karakoç, ömrünü insanlığın ve İslam’ın dirilişine adamış bir dava adamıdır. Bu uğurda fikirler, eserler, şiirler, kitaplar ortaya koymuştur. Böylesine önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmak bizler için çok kıymetli. Sezai Karakoç Edebiyat ve Şiir Günleri’ni inşallah gelecek yıllarda devam ettireceğiz” dedi.

Türkiye Müellifler Birliği Bursa Şube Lideri Dr. Mustafa Baki Efe ise bu yıl birincisi yapılan Sezai Karakoç Edebiyat ve Şiir Günleri temasının Sezai Karakoç’un Edebi Mirası: Gülün Tuttuğu Nöbet olduğunu belirterek, “Üstad Sezai Karakoç, hepimize öğretmen, mürşid olmuş bir şairdir. Benzeriyle kıyas edildiğinde dünyada ender karşılaşılan mütefekkirin ismini yaşatmak, aziz anısına sahip çıkmak bu toprakların hamiyetperver insanlarının hasletidir. Karakoç ismine ne yaparsak yapalım azdır. Bu nedenle bizlere kapılarını açtığı için Osmangazi Belediye Liderimiz Mustafa Dündar’a yürekten teşekkür ediyorum. Programın edebiyat, şiir ve fikir ortamına yeni bir soluk, derinlik, nitelik kazandıracağından kuşkumuz yoktur” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde aktifliğin birinci oturumunda Cahit Koytak “Güvercin Besleyen Adam”, Metin Önal Mengüşoğlu “Doğu Şiirinde Yeni Bir Zirve ya da Felsefe Sıfır Din Bir’di” hususlarına değindi. Şiir gecesi ile devam eden programda Cahit Koytak, Metin Önal Mengüşoğlu, İhsan Deniz, Cem Yavuz, Bedri Mermutlu, Yasin Hakikat, Nevzat Çalıkuşu, Mustafa Muharrem, Ahmet Edip Başaran ve Dr. Mustafa Baki Efe, Karakoç’un şiirlerini seslendirdi. Edebiyat tutkunlarının buluştuğu aktiflik sonunda Osmangazi Belediye Lider Yardımcısı Bülent Hamdi Cingil, konuşmacılara Sezai Karakoç anısına sınır levhası armağan etti.

Sezai Karakoç’un edebi istikametinin ele alındığı oturumların ikinci günü de, Prof. Dr. Mustafa Kara’nın “Devletin Verdiği Para Ödülünü Almayan Şair”, Doç. Dr. Bedri Mermutlu’nun “Sezai Karakoç’la Edebi Anekdotlar”, Cem Yavuz’un “T.S. Eliot – Sezai Karakoç Kül Çarşambası’nda Hızırla Kırk Saat’e Ser’engiz”, Prof. Dr. Feridun Yılmaz’ın “Yazgıyı ve Zamanı Düşünmek: Masal Şiiri”, Mustafa Muharrem’in “Gül Hanımın Batıni Bahçevanı”, Dr. Mustafa Baki Efe’nin “Zülküfül’den Bir Tad Arayan Taha”, Nevzat Çalıkuşu’nun “Sezai Karakoç’un Hatıratında Edebiyat’, Ahmet Edip Başaran’ın “Sezai Karakoç Şiirinin İmkanları”, Ali Işık’ın “Diriliş Hikayeleri”, Yasin Doğru’nun “Mona Roza’nın Türk Şiirinde Açtığı Yol” bahisli konuşmaları ile sona erdi.

Aynı vakitte ‘Sezai Karakoç Edebiyat ve Şiir Günleri’ kapsamında Buyruk Sultan Camii’nde Karakoç’un ruhuna Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu