Haber

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yıl dönümü törenlerle kutlandı

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yıl dönümü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenler çerçevesinde, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda resmi geçit töreni düzenlendi. Türkiye ve KKTC bayraklarıyla süslenen alanda düzenlenen resmi geçit töreninde; KKTC’de tasarımı ve mühendislik çalışmaları tamamlanan B9’un ilk modeli olan ülkenin milli ve yerli otomobili GÜNSEL’in renkli prototipleri, devlet protokolünü ve halkı selamlayan tören kortejinde yer aldı.

Geniş katılımla gerçekleştirilen törenin açılış konuşmalarını Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen törene, KKTC devlet protokolünün yanı sıra sarı Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile çok sayıda siyasetçi katıldı.

Tören, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı onuruna düzenlenen resmi geçit töreniyle sona erdi. KKTC’nin milli ve yerli otomobili GÜNSEL, düzenlenen resmi geçit töreninde halkı selamladı. GÜNSEL’in geçişi sırasında “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bilgi, birikim ve bilimsel üretiminin ürünü olan ülkemizin yerli otomobili GÜNSEL” duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobili GÜNSEL gibi ileri teknolojiye dayalı projelerin, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan ülkenin geldiği yolu gösterdiğini söyledi.

prof. İrfan Suat Günsel: “Türkiye’mizin desteğiyle GÜNSEL’i ülkemizde üretmek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünya çapında tanınması yolunda atılacak en güçlü adımlardan biri olacaktır.”

Yakın Doğu Teşkilatı Mütevelli Heyeti ve GÜNSEL Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Kıbrıs Türkünün bu topraklardaki varlığının sonsuza kadar devam edeceğini Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla tüm dünyaya ilan etti.”

prof. İrfan Suat Günsel, “Kıbrıs Türkünün neler yapabileceğinin en anlamlı simgesi olarak geliştirdiğimiz GÜNSEL’imizin resmi geçit töreninde yer alarak Türkiye’mizi, devletimizi ve halkımızı selamlamak tarif edilemez bir onurdur.” GÜNSEL’i dünya yollarına çıkarmak için seri üretim hazırlıklarını sürdürdüklerini hatırlatan Prof. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu