Sağlık

Karşıyakalı Çocuklara Ağız ve Diş Sağlığı Taraması

Karşıyaka Belediyesi’nin sıhhat alanında hayata geçirdiği en değerli projelerden biri olan Çocuk Ağız ve Diş Sıhhati Merkezi’nde Ağız ve Diş Sıhhati Haftası kapsamında belediyeye bağlı anaokullarında eğitim gören 180 çocuğun taraması gerçekleştirildi. Eğitim gören başka öğrencilerin taramalarının da kısa müddette tamamlanması planlanıyor.

FIRÇALAMA EĞİTİMİ VERİLDİ

Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Bülent Ecevit Kültür Merkezi içerisinde kurulan Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde çocuk diş tabiplerince gerçekleştirilen taramalarda çocukların diş ve ağız muayeneleri yapıldı. Öğretmenler çocukların mevcut ağız ve diş sıhhatlerine ait bilgilendirildi. Akabinde hastalıkların oluşmadan önlenmesi maksadıyla çocuklara hijyen eğitimi verilirken yanlışsız diş fırçalama teknikleri de gösterildi.

Konuya ait merkezde misyon yapan diş tabibi Ceren Pamuk niyetlerini lisana getirdi. Çocuklarda ağız ve diş sıhhati konusunda rutin taramaların değerine dikkat çeken Pamuk şu tabirleri kullandı: “Çocuklarımız 6 ayda bir mutlaka diş hekimi kontrolünden geçirilmeli. Biz Karşıyaka Belediyesi çatısı altında ilk daimi dişlerin çıkmaya başladığı 6 yaş çok önemli bir dönem olduğu için bu gruptan başlayarak 12 yaşa kadar tüm çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı için çalışmalarımıza yön veriyoruz. Doğru ve düzenli fırçalama alışkanlığı kazanmanın önemine dair farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu