Teknoloji

Jeff Bezos, Amazon hisselerini satacağını açıklayarak insanların kafasını karıştırdı

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos Online alışveriş sitesinden kasasına akan dolarlar sayesinde uzun süre dünyanın en zengin insanı olarak kalmayı başardı. arkadan büyüyen Elon MuskTacı elinden alınsa da Bezos, 170 milyar dolarlık kişisel servetiyle hâlâ dünyanın en zengin 3. insanı.

Amazon’un kurucusu yakın zamanda 31 Ocak 2025’ten önce SEC’e (ABD SPK) başvuruda bulundu. şirketteki 50 milyona kadar hisseyi satmayı planladığını açıkladı.Şu anki 171,80 dolarlık hisse fiyatıyla yaklaşık 8,6 milyar dolar değerinde olan hisseler, özetlenen planın bir modülü olarak ilk olarak Kasım 2023’te satılacak.

Amazon hisseleri, şirketin son üç aylık kazançlarının beklenenden yüksek olduğunu bildirmesinin ardından yaklaşık %8 arttı. İşverenin hisse satışına başlaması şirketin gerçek fiyatının çok üzerinde bir niyet yaratabilir. Peki Bezos bu satış için ne gibi bahaneler sunuyor?

“Yeni yatırımlar ve yeni şirketler için paraya ihtiyaç var”

Bezos, şirketin yönetici lideri olmaya devam ediyor ve 988 milyon hisseye sahip. Bloomberg’in Milyarderler Endeksi, Bezos’u 197 milyar dolarlık net servetiyle Elon Musk’un (205 milyar dolar) ardından dünyanın en zengin ikinci adamı olarak gösteriyor. Forbes’a göre 170 milyar dolarla 3. sırada yer alıyor. İlk beşteki diğer teknoloji devleri arasında Mark Zuckerberg(170 milyar dolar) ve Bill Gates(145 milyar dolar).

50 milyon hisse satma kararı, Bezos’un gelecekteki finansal stratejileri ve çıkarları hakkında soru işaretlerine yol açıyor. Amazon gelişmeye ve genişlemeye devam ederken Bezos’un hisselerinin bir kısmını elden çıkarması portföyünde oldukça büyük bir değişikliğe işaret ediyor.

Nasdaq ayrıca, rakip uydu internet hizmetinin başlatılması da dahil olmak üzere, son aylarda Musk’un SpaceX’ine karşı rekabeti artıran Bezos’un uzay girişimlerinin de sahibi. mavi kökenliLikidite sağlamak için her yıl yaklaşık 1 milyar dolar değerinde şirket hissesi sattığını bildirdi.

Görünüşe göre Bezos, Blue Origin de dahil olmak üzere yeni yatırımları finanse etmek için Amazon’daki hisselerinin bir kısmından vazgeçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu