Haber

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu’dan Can Atalay hakkında açıklama

YETERLİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Güçlüli, sosyal medya hesabından Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekili statüsünün düşürülmesine ilişkin bir paylaşım yaptı. Karara tepki gösteren Zorlu, “İYİ Parti olarak tüm farklılıklarımıza rağmen her bir vatandaşımız için hukuk ve demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyeceğimizi kamuoyuna bildirmek isteriz.” söz konusu.

Gezi Davası tutuklusu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın, hakkındaki Yargıtay kararının bugün TBMM Genel Kurulu’nda okunmasının ardından milletvekilliği düşürüldü.

İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir paylaşım yaptı. “Bugün Gazi Meclisimizde Can Atalay hakkında verilen karar okunduğunda milletvekilliği düşürülmüştür.” Zorlu, “Öncelikle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ve Yargıtay 3. Ceza Dairesi hukuk dünyasında geçersiz, hukuk çerçevesinde açıklanamayan bir karara imza atarak bu hukuksuzluğun aracısı oldular. Uluslararası hukuka aykırı olarak Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına uymadan.” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLKELERİ İHLAL EDİLDİ”

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu, “Türk yargı sisteminde ikilik yaratan bu kararın alınması ve kararın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde okunmasıyla hukukun üstünlüğü ilkesi açıkça ihlal edilmiştir. Millet iradesinin tecellisidir. Anayasal hakların kullanılmasını sağlama görev ve sorumluluğuna sahip olan siyasi iktidarın bu anlayışıyla Hatay halkı ilk sıralarda yer almaktadır.” “Milli irade hiçe sayıldı.” söz konusu.

“DEMOKRASİ MÜCADELESİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu hatırlatan Severli, “Bu bağlamda İYİ Parti olarak tüm farklılıklarımıza rağmen her bir vatandaşımız için hukuk ve demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyeceğimizi kamuoyuna duyurmak isteriz. ” İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu