Haber

İtalya, Sırbistan ile Kosova’nın plaka krizinde anlaşmasından memnun

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Sırbistan ile Kosova’nın dün gece plaka krizinde tansiyonu düşürmek için anlaşmasından büyük memnuniyet duyduğunu iki ülkenin liderlerine aktardı.

İtalya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Tajani’nin bu sabah Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti ile birer telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Açıklamada, “Bakan Tajani, telefon görüşmelerinde, İtalya’nın Sırbistan ile Kosova arasında dün gece varılan anlaşmadan duyduğu derin memnuniyeti dile getirdi.” sözü yer aldı.

Açıklamada, Tajani’nin konuya ilişkin şu değerlendirmesine yer verildi:

“Bu iki ülkede tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde, barış sürecini teşvik için Savunma Bakanı Guido Crosetto ile salı günü yaptığımız ziyaret ilk somut sonucunu verdi. Şimdi diyalog yolunda ilerleme ve ilişkilerin tam olarak normalleştirilmesi gerekiyor. Balkanlar’ın geleceği Avrupa’dadır ve İtalya bölgede öncü bir rol oynamaya hazırdır.”

Sırbistan ile Kosova, araç plakaları nedeniyle ortaya çıkan krizde bir süredir devam eden gerginliğin azaltılması ve ilişkilerin normalleşmesi yolunda dün anlaşmaya varmıştı.

İki ülke arasındaki anlaşmayı sosyal medyadan duyuran AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kosova ve Sırbistan’ın başmüzakerecilerinin AB kolaylaştırıcılığında yaptıkları görüşmeler sonucunda, “gerginliğin daha da tırmanmasını önlemek ve ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik teklife yoğunlaşmak” üzere anlaştıklarını açıklamıştı.

Borrell’in verdiği bilgiye göre, Sırbistan, Kosova şehirlerini simgeleyen araç plakalarını vermeyi, Kosova da araçlara yeniden ruhsat verilmesini durduracak.

Sırbistan, Kosova’daki Sırplar için plaka basıyordu. Kosova hükümeti, perşembeden itibaren Sırbistan’ın verdiği araç plakalarını kullanan sürücülere ceza kesmeyi planlıyordu. Bu tür plakaları kullananların sayısının 10 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu