Haber

Hiranur Vakfı davası ertelendi

İstanbul’da 6 yaşındaki çocuğun cinsel istismarı ve ‘evlenmesi’ nedeniyle Anadolu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşması başladı.

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızı HKG’nin 29 yaşındaki Kadir Willed ile dini nikahlı nikah masasına oturmasıyla ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede Kadir Willel, “çocuk” suçlamasıyla yargılandı. cinsel istismar” ve “nitelikli cinsel saldırı” kabahatleri. Baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatima Gümüşel hakkında ‘çocuğa nitelikli cinsel istismar’ suçundan 30 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası.

30 Ocak’ta görülen ilk duruşmada mahkeme yayın yasağı ve zımni karar verdi.

‘BU KARANLIĞA KARŞI BURDAYIZ’

Sol Feminist Hareket, İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeki duruşma öncesi açıklama yaptı.

Burada söz alan Gizem Gül Kurekçi, “HKG’nin davası hepimizin davasıdır. Ensar, Aladağ, Kulp, Taşkent, Hiranur Vakfı ve artık tarifsiz acılar ve yıkımlarla çevrili şok bölgesinde 6 yaşındaki çocukları istismara maruz bırakmak, hayatlarını ve umutlarını çalmak, yetim çocukları karanlığa zorlamak Tarikatın, Bu karanlığa karşı ‘HKG’nin davası hepimizin davasıdır’ diyoruz, buradayız, takipçisiyiz. Halkın emeğini, işçiyi, halkın emeğini halktan alıp tarikatlara verenler, “Hiçbir şey bir anda olmaz” diyenler, çocukların hayatını karartanlar, kol kanat gerenler. “Çocuğun rızası” diyerek, bu ülkede kadın ve çocukların hayatını karartan Taliban rejimini kurmaya çalışanlar. Biz ittifaka karşı buradayız.”

“Bu dava kadın ve toplumsal muhalefetin mücadelesi ile açılmıştır” diyen Kurekçi, “Duruşmanın kapalı tutularak ve yargı yoluyla yargılanarak davayı unutturmak, toplum ve mezhep karanlığını bir kez daha aklamak amaçlanmaktadır. yayın yasağı getiriyoruz.Gerçek adalet davasından asla vazgeçmeyeceğimizi söylemek için buradayız.HKG davasına sahip çıkmak, ülkenin her yerindeki çocukların ve kızların yaşamlarını ve umutlarını korumak, kimsesiz çocukların teslim alınmasına karşı çıkmaktır. tarikatın karanlığına doğru.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu