Haber

Gaziantep binlerce vatandaşa dokundu

GAZİANTEP (İGFA) – Depremden en çok etkilenen Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde kurulan Acil Sağlık Hizmeti Revirlerinde depremzedeler tedavi altına alındı. Durumu ileri olan hastalar ambulansla GBB bünyesinde hizmet veren İnayet Topçuoğlu Hastanesi’ne yönlendirildi. Ayrıca hamile, bebek ve çocukların aşıları ve muayeneleri konusunda da gerekli yönlendirmeler yapılmaya devam ediliyor.

GBB bünyesinde Türkiye’de ilk kez hizmet veren Sağlık Bakanlığı ruhsatlı Ortez Protez Üretim ve Uygulama Merkezi’nde depremzedelerin ihtiyacına göre fonksiyonel ve estetik ortez veya protezlerin ulaşılabilirliği sağlanmaktadır. Tıbbi Teşhis ve Tedavi Aracı ile yaklaşık 2 bin vatandaşımızın muayene ve tedavi ihtiyacı karşılandı.

Glutensiz Bir Diğer Cafe, depremin ardından çevre il ve ilçeler de dahil olmak üzere 3.000’in üzerinde depremzedesine çölyak hastalarına yönelik toplam 11.370 adet glutensiz ekmek dağıttı.

ÇOCUKLARA RUHSAL TERAPİ HİZMETİ SUNULDU

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, SANKO Üniversitesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilen “Gaziantep Tomurcukları” projesiyle 18 yaş altı çocuklara sağlık, eğitim, psiko-sosyal ve ekonomik açıdan destek veriliyor. bakış açıları. Bu projeyle 7.448 çadır ve konteynerde 15.830 çocuk taranarak gerçek ihtiyaç verilerine ulaşılmaya başlandı. İlçelerde kurulan Manisiz Hayat Uygulama Merkezi’nde 18 Şubat’tan itibaren 5-13 yaş arası engelli çocukların yanı sıra sağlıklı gelişim gösteren çocuklara yönelik çeşitli eğitim ve öğretim faaliyetleri gerçekleştirilmeye devam ediliyor.

Psiko-Sosyal Temel Kümesi, depremden sağ kurtulan vatandaşların travma sonrasında duygusal açıdan güçlendirilmesi ve iyileşmelerinin sağlanması amacıyla oluşturuldu. 30 kişiden oluşan grup, toplu yaşam alanları, sosyal tesisler, çadırkentler ve taziye evleri başta olmak üzere ilin tüm bölgelerinde görev aldı. Toplamda 28.363 kişiye danışmanlık ve destek hizmeti verildi.

HASTALIKLARIN TEMASLARINI ÖNLEMEK İÇİN İLAÇLAR YAPILMIŞTIR

Deprem sonrası toplu alanlarda kalan depremzedelere vektörel hastalıkların bulaşmasını önlemek amacıyla pestisit uygulandı. Büyükşehir’e 50 ilaçlama, 2 denetim aracı ve 132 uzman işçinin görev yaptığı ilaçlama çalışmalarında toplu yaşam alanlarından; Sosyal tesislerin tamamı, çadır kentler, benzin istasyonları, taziye evleri, tuvaletler ve ortak alanlar dezenfekte edildi. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli olarak çalışarak depremde telef olan hayvanlara ilaçlama yaparak hastalık riskine karşı toplam 108 bin 123 odak noktasına ilaçlama ve ilaçlama hizmeti verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu