Haber

Filistinliler, Batı Şeria’daki saldırıların “krizi çözme çabalarını engellemeyi amaçladığını” söyledi

Filistin Yönetimi, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentindeki Yahudi yerleşimcilerin saldırılarının mevcut krizin çözülmesini engellemek amacıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Filistin resmi haber ajansı (WAFA) yaptığı yazılı açıklamada, “Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimcilerin saldırıları, mevcut krizi analiz etmeye yönelik uluslararası çabaları engellemeyi amaçlıyor.” ifadeler yer aldı.

Açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin Nablus’ta Filistinlilere yönelik düzenlediği saldırıları “İsrail ordusunun savunması altında gerçekleştirilen terör eylemleri” olarak nitelendirdi.

Filistin Yönetimi, saldırıların “aşırı sağcı İsrail hükümetindeki bazı bakanların tutumlarının etkisi altında” olduğu uyarısında bulunarak, olayların “kimsenin hayal bile edemeyeceği bir etki ve tepki sarmalına girebileceği” uyarısında bulundu.

Nablus’ta Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere düzenlediği saldırı

Filistin Kızılayı, Nablus’un Zatera kasabasında Yahudi yerleşimcilerin silahlı saldırısı sonucu karnından canlı kurşunla yaralanan 37 yaşındaki Samih Hamdallah Mahmud Aktaş’ın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Beyta beldesi sakinlerinden Aktaş’ın deprem sonrası Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarına gönüllü olarak katıldığı kaydedildi.

Yerleşimciler bölgede molotof kokteylleriyle saldırılar düzenleyerek çok sayıda Filistinli ev, iş yeri ve aracı ateşe verdi.

WAFA, Filistinli Aktaş’ın ölümüne ek olarak 392’den fazla Filistinli’nin gerçek mermiler ve kauçuk kaplı metal mermilerle yaralandığını, fiziki saldırıya uğradığını ve göz yaşartıcı gazdan etkilendiğini duyurdu.

Akabe’de güvenlik toplantısı

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, Akabe’de düzenlenen güvenlik toplantısının kapanış bildirisini yayınladı.

Açıklamaya göre, Filistin yönetimi ve İsrail hükümeti tek taraflı hareketleri 3 ila 6 ay süreyle durdurmaya hazır olduklarını teyit etti.

Tek taraflı eylemlerin askıya alınmasının, İsrail hükümetinin yeni yerleşim biriminin inşasını 4 ay süreyle görüşmemesi ve yasadışı yerleşim birimlerini 6 ay süreyle onaylamamasını da kapsadığı kaydedildi.

Akabe toplantısının, barış görüşmelerinin kesildiği 2014 yılından bu yana İsrail ile Filistinliler arasındaki ilk halka açık görüşme olduğu belirtiliyor.

Görüşmenin, yaklaşan Ramazan nedeniyle İsrail ile Filistin arasında son 2 aydır tırmanan gerilimi azaltmayı amaçladığı söylendi.

Filistin ile İsrail arasındaki müzakereler, İsrail’in eski tutukluların serbest bırakılması, yasadışı yerleşim faaliyetlerinin durdurulması ve 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devletinin kurulması şartlarını reddetmesinin ardından Nisan 2014’te askıya alınmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin açtığı ateş sonucu 2023’ün başından bu yana işgal altındaki topraklarda 63 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu