Haber

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang’ın yerini geçici olarak kimin alacağı belli değil.

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang’dan 3 haftadır haber alınamamasının ardından bakanının yasak aşk yaşadığı iddiaları gündeme geldi.

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang’dan 3 haftadır haber alınamıyor. Bakan Qin’in son günlerdeki yoğun diplomatik trafiğe rağmen Çin’in başkenti Pekin’de herhangi bir toplantı veya etkinliğe katılmaması, Çinli bakanın nerede olduğuna dair spekülasyonlara yol açtı. Sosyal medya paylaşımlarında Qin’in yaşadığı evlilik dışı ilişki nedeniyle ortadan kaybolduğu belirtiliyor.

Evlilik dışı bağ iddiaları

Sosyal medya paylaşımlarına göre, Qin’in Phoenix TV sunucusu Fu Xiaotian ile evlilik dışı ilişkisi nedeniyle soruşturulduğu iddia edildi. Çin merkezli sosyal medya platformlarında Qin’in durumu ile ilgili aramalar sonuç vermiyor. Geçen yıl Aralık ayı başlarında dışişleri bakanı olarak atanan ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e yakınlığıyla bilinen 57 yaşındaki Qin, 2021-2023 Ocak ayı ortasından itibaren Çin’in Washington Büyükelçisi olarak görev yaptı. Ülkede 2014-2017 yılları arasında bakanlığın protokol dairesi başkanı olan Qin’in bu dönemde Çin lideri Xi ile yakın ilişkiler geliştirdiği belirtiliyor.

Borrell’in ziyareti iptal edildi, ASEAN toplantısına katılmadı

Çin Dışişleri Bakanı Qin’in AB Dış İşleri Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile 4 Temmuz’da görüşmesi planlanıyordu. AB’den yapılan açıklamaya göre Pekin yönetimi Borrell’in ziyaretini sadece 2 gün önce iptal etti. Qin Gang, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry’nin bu ay Çin’e yaptığı ziyaretlerde de kamuoyunun önüne çıkmadı. Çin Komünist Partisi Dış Konsey Ofisi başkanı Wang Yi, geçen hafta Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı’na Qin Gang’ın yerini alarak katıldı. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından 11 Temmuz’da düzenlenen basın toplantısında Qin Gang’ın ASEAN toplantısına katılmama nedeninin “sağlık sorunları” olduğu belirtildi. Bakanlığın bu hafta düzenlediği olağan basın toplantılarında Qin Gang ile ilgili sorular yanıtsız kaldı. Çin Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde Qin, hâlâ Çin Dışişleri Bakanı olarak listeleniyor.

En son 25 Haziran’da görüldü

Qin Gang, en son 25 Haziran’da Rusya, Vietnam ve Sri Lanka Dışişleri Bakanları ile yaptığı toplantılarda kamuoyunun önüne çıktı. Aynı gün devlet medyası, Qin’in Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko ile görüşme haberine yer verdi.

bu ilk değil

Çin’de üst düzey politikacıların, iş adamlarının veya ünlülerin uzun süre hiçbir açıklama yapılmadan ortadan kaybolduğu durumlar oldu. Interpol Başkanı Meng Hongwei’den 2018’de haftalarca haber alınamadı. Meng, 2020’de rüşvet suçundan 13,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Çinli sinema oyuncusu Fan Bingbing ve tenisçi Peng Shuai, bir süredir kayıp olan isimler arasında. uzun zamandır ve halk tarafından biliniyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 2012’de Çin’in en yüksek devlet başkanı görevini üstlenmeden önce iki hafta boyunca halkın arasına çıkmadı. Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Chongqing sekreteri Bo Xilai de 2013’te kayboldu. Bo, aylar sonra rüşvet, zimmete para geçirme ve görevi kötüye kullanma suçlarından suçlu bulundu ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Bo Xilai ile ilgili soruşturma sırasında Bo’nun karısı Gu Kailai’nin bir iş anlaşmazlığı nedeniyle bir İngiliz iş adamını zehirleyip öldürdüğü ortaya çıktı. – PEKİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu