Haber

CHP’li Ahmet Akın: 45 bin çağrı aldık, bunların yüzde 65’i yardım istiyor

ANKARA– CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 10 ilde yıkıma neden olan depremin ardından CHP Genel Merkezi’nde kurulan Deprem Bağlantı Merkezi’ne ilk günden bu yana 45 bin davet geldiğini açıkladı.

Akın, CHP’den gelen uyumsuzluğa dikkat çekerken, “İlk günden beri depremzedeler ‘Devlete sesleniyorum imdat’ diye sesleniyor. Bir deprem afetinde iletişim bu kadar önemliyken iletişim ve koordinasyon eksikliği bu afette en büyük artçı şok etkisini oluşturmuştur.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yaptığı yazılı açıklamayla CHP Sarsıntı İrtibat Merkezi bilgisini açıkladı. CHP’li Akın, depremin ilk gününden bu yana yaklaşık 45 bin davet aldıklarını, söz konusu davetlerin yüzde 65’inden yardım istendiğini vurguladı. CHP’li Akın şu bilgileri paylaştı:

“Deprem felaketinin ardından Genel Liderimizin talimatıyla kurulan Sarsıntı Bağlantı Merkezi aracılığıyla vatandaşlarımızın taleplerini aldık. Şunu özellikle vurgulamalıyız: Deprem felaketinde iletişim bu kadar değerliyken iletişimsizlik ve yaşanılanlarla uyumsuzluk bu afette en büyük artçı şok etkisini oluşturmuştur. Depremin olduğu ilk günlerde iletişim hattına gelen telefon görüşmelerinde uyumsuzluk olduğunu ve yardımın ulaştırılamadığını çok net bir şekilde gözlemleyebildik.”

‘DEVLETTEN YARDIM ARIYORUM’

CHP’li Akın, depremzedelerin ilk günden beri ‘Devletten yardım bekliyorum’ çağrısı yaptığına dikkat çekti. CHP’li Akın şunları söyledi:

“Bugün itibarıyla yaklaşık 45 bin çağrı aldık. Bu çağrıların başında yüzde 65’lik oranla yardım talebi geliyor. Aramaların yüzde 15,5’i teyitli ‘Enkazdan sesler geliyor’ aramaları. Maalesef son iki gündür sesli aramalar artık gelmiyor. Ulaşım talepleri, barınma talepleri, kayıp ve cenaze hizmetleri ile ilgili de vatandaşlarımızdan talepler aldık.”

‘EN ÇOK TELEFON HATAY’DAN ULAŞTI’

CHP’li Akın, depremden etkilenen tüm illerden CHP’nin Deprem Bağlantı Merkezi’ne telefonların yağdığına dikkat çekti. CHP’li Akın şunları söyledi:

“Deprem İletişim Merkezi’ne en fazla çağrı yüzde 50 ile Hatay’dan yapıldı. Yani her iki aramadan biri depremin büyük hasara yol açtığı Hatay’dan geldi. Hatay’dan sonra sırasıyla Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve Gaziantep’ten telefonlar geldi.” (DUVAR)

koprubasi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu