Yaşam

Bulgarca öğrenmek için doğru adres KO-MEK

En yaygın Slav dillerinden biri olan Bulgarca’yı öğrenmek isteyen kursiyerler, KO-MEK Şekerpınar kurs merkezinde eğitim almaya başladı.

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mesleki ve Sanatsal Eğitim Kursları (KO-MEK), istihdam ve el becerisi kurslarının yanı sıra yabancı dil branşlarına yönelik verdiği eğitimlerle dikkat çekiyor. KO-MEK kursları tamamen ücretsiz olduğu ve verilen eğitime göre uygun bir altyapıya sahip olduğu için Kocaelililer ve çevre illerden yoğun talep görmektedir.

 

ŞEKERPINAR KO-MEK’TE AÇILDI

Türkiye’deki Bulgar göçmenlerin yoğunluğu ve halen Bulgaristan’da yaşayan Türk kökenlilerin büyük çoğunluğu nedeniyle talep gören dillerden biri olan Bulgarca, yeni dönemde KO-MEK Şekerpınar kurs merkezinde açılarak eğitime başlandı. başlamak. 28 kursiyerin aktif olarak eğitim aldığı kursta, dersler çok keyifli bir ortamda uygulamalı olarak işleniyor.

 

BULGARİSTAN İLE BALKANLARI RAHAT GEZEBİLİRSİNİZ

Türkiye’de yaşayan Bulgar göçmenlerin yoğunluğu ile halen Bulgaristan’da yaşayan yüzbinlerce Türk vatandaşı olduğu için Bulgarca öğrenmek bu kişiye hem ticari hem de kültürel açıdan birçok fırsat sunabilmektedir. Ayrıca Bulgarca öğrenmek farklı Balkan dillerini öğrenmede büyük fayda sağlıyor. Yani Bulgarca öğrendiğinde Makedoncayı çok iyi anlayabilir ve ekstra bir çalışma ile Sırpça ve Hırvatçayı rahatlıkla öğrenebilirsin. Yani Balkanlarla ilgili bir ilginiz veya projeniz varsa Bulgarca öğrenmek sizin için faydalı olacaktır. Sınır komşumuz olduğu için Bulgarca öğrenmek Türk vatandaşlarına cazip fırsatlar sunabilir.

 

BULGARİSTAN’DA RAHAT ÇALIŞMAYI ÖĞRENİYORUZ

Olayı kültürel ve sosyal bir mesele olarak görmeyen ancak Bulgarcayı bu kadar yakın bağlarımızın olduğu bir ülke ile ticari ve ikili ilişki olarak anlamak ve konuşmak isteyen birçok kişi KO’ya kayıt olarak ücretsiz eğitim almaya devam ediyor. -MEK kursları. KO-MEK Bulgarca kursuna annesi ve kız kardeşiyle birlikte katılan Naile Osmanoğlu, “Özel bir üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. Ailem 1989 yılında zorunlu göçle buraya geldi. Biz Türkiye’de doğan ilk nesiliz. Ailemiz Bulgarca biliyor ama yeni nesil özellikle devlet dairelerinde rahat konuşsun diye Bulgar şubesi için KO-MEK’e başvurduk. Buraya annem ve kız kardeşimle geldim. Sık sık evde kendi aramızda pratik yaparak kendimizi geliştiriyoruz.” Türkan Osmanoğlu, “Daha önce Bulgarca biliyordum ve buraya kızlarıma destek olmak için geldim. Özellikle gençler için Slav dilleri çok önemli, tüm Balkanları rahat gezebilmeleri için Bulgarca öğrenmeleri gerekiyor” dedi.

 

Kimisi eşi için kimisi çocuğu için gidiyor.

Bir diğer kursiyer Besim Güney ise yaptığı konuşmada “6 yaşında Türkiye’ye geldik, buraya gelme amacım Bulgaristan’a gittiğimde kendimi özgürce ifade etmek ve rahat etmek. Eşimle buraya gelmemiz bizim için çok iyi oldu, en azından evde pratik yapabiliriz. Bu konudaki desteklerinden dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ve KO-MEK’e teşekkür ederiz.” Eşi Bulgar göçmeni olduğu için Bulgarca öğrenmek isteyen Uğur Çukur, “Vatandaşlığa başvuracağım için Bulgarca öğrenmek istedim. KO-MEK sayesinde kısa sürede bu dili öğrenebileceğim ve kendimi daha iyi ifade edebileceğim” dedi. Kursiyer Nazmiye Güler, “KO-MEK’e özellikle oğlum için başvurdum. Yanında olmadığım zamanlarda Bulgaristan’da kendini ifade edebilmesi ve kendi işlerine bakabilmesi için buradayım. Eşim Bulgaristan’da çalışıyor, sık sık gelip gidiyoruz, oğlumla burada rahat rahat Bulgarca öğrenmekten mutluyuz.”

 

115 bin 895 kursiyere dil eğitimi verildi

İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça, Korece, Japonca, Bulgarca, Gürcüce, Boşnakça ve Arapça gibi birçok dilde eğitim veren KO-MEK, bu alanda verdiği ücretsiz eğitimlerle Kocaeli’de değerli bir boşluğu dolduruyor. Özellikle öğrencilerin tercih ettiği ücretsiz dil kurslarında bugüne kadar toplam 121 bin 454 kursiyer eğitim aldı ve sertifika almaya hak kazandı.

 

PEKİ, İLKELER NELERDİR?

KO-MEK kurslarında Bulgarca kursuna kayıt olabilmek için hangi şartların sağlanması gerekir; Öncelikle kursiyerin okuma yazma bilmesi veya ilkokul mezunu olması gerekmektedir. 2 (ikinci) seviye için; A1 (birinci) düzeyinde belgeye sahip olmak veya eğitim merkezlerinde yapılacak A1 Düzeyi yeterlik sınavında başarılı olmak. Ve son olarak; Kursiyer kendisine en uygun kurs merkezine online başvuru yapmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu