Ekonomi

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – BIST 100 endeksi, dün 4.333 – 4.426 puan aralığında hareket ederken gün kapanışı 4.361 puanda gerçekleşti.

BIST 100, dün yatay kapanış sonrası yeni güne de sakin başlayarak 4.367 puandan açılış gerçekleştirdi.

Sabah seansının birinci saatinde güne hafif alıcılı başlayan dalların başında ulaştırma ve bankalar vardı. Tekstil ve deri ile kobi dalı ise güne yarım puanlık düşüşle başladı. Sınai ve inşaat kesimi ise güne yatay başladı.

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında güne en yüksek taleple başlayan payların başında tavan fiyattan süreç gören Smart Güneş vardı. Akabinde Doğuş Oto, RTA ve Pasifik GYO, öbür talep gören paylar oldu. 

Güne satıcılı başlayan payların başında ise Vestel Elektronik, Global Yatırım ve Net Holding vardı. 

Borsa İstanbul genelinde güne müspet başlayarak dikkat çeken başka paylar ise Mia Teknoloji, Güler Holding ve Kervansaray oldu. Açılışta Zedur Enerji, Sinpaş GYO ve Doğu Aras Enerji en çok düşen hisselerdi. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde ekside devam ediyordu. Dün ABD endeksleri, sert düşüşler gördü. Nasdaq, %2,48, S&P 500, %2 ve Dow Jones, %1,95 geriledi. Bugün piyasalar, TSİ 16.30’da açıklanacak olan ABD enflasyon bilgilerini takip edecek. 

Dün Avrupa endeksleri de günü hafif satıcılı kapattı. Avrupa piyasalarının açılış öncesi ABD ve Avrupa vadeli endeksleri ise karışık seyre sahip. ABD vadelileri, dünkü düşüşün akabinde olumlu hareket ederken Avrupa vadelilerinin negatif hareketi devam ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu