Ekonomi

Avro Bölgesi enflasyonunun iyimser analizi

Ekonomistlere göre Avro Bölgesi enflasyonu 2025 başında yüzde 2 hedefinin altına düşecek. Dolayısıyla ekonomistler enflasyon hedefine Avrupa Merkez Bankası’nın öngördüğünden daha erken ulaşılacağı görüşünde. .

Bloomberg’in son anketine göre yıllık enflasyon 2024’ün ilk çeyreğinde ortalama yüzde 1,9 olacak. Daha önce ekonomistler yılın ilk çeyreği için ortalama yüzde 2,2 tahmininde bulunmuştu.

ECB’nin Eylül ayında yayınladığı tahminler, yılın ikinci yarısında hedefe dönüş öngörülüyordu.

Ancak ekonomistler çekirdek enflasyonun 2025 yılının birinci ve ikinci çeyreğinde sırasıyla yüzde 2,1 ve yüzde 2,3 gibi yüksek seviyelerde kalacağını varsaydılar.

Geçen ay ECB, sıkılaştırma döngüsüne başladığı 2022 ortasından bu yana ilk kez faiz oranlarını sabit tutma kararı almıştı. Ekonomistler, daha önce Eylül 2024’te yapılacağı tahmin edilen ilk faiz indiriminin Haziran 2024’te yapılmasını bekliyor.

Yunanistan Merkez Bankası Lideri Yannis Stournaras, ECB’nin gelecek yılın ortasından itibaren borçlanma maliyetlerini azaltmayı değerlendirebileceğini söyledi. Birçok ECB yetkilisi bu tür atılımlardan bahsetmek için henüz çok erken olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu