İş

Anayasa Mahkemesi: İşveren çalışanın Whatsapp yazışmalarını kontrol edemez

Hüseyin GÖKÇE

Anayasa Mahkemesi, şirketin verdiği telefonda yer alan mesajlaşmalar gerekçesiyle iş akdi feshedilen emekçinin başvurusu üzerine, çalışanın haberleşme hürriyetinin ihlal edildiğine karar verdi.
Bir şirket, Fırat Gerçek isimli çalışanın, iş arkadaşıyla yaptığı telefon yazışmalarında şirket çalışanları hakkında rahatsız edici ve hakaret içeren iletiler tespit edildiği gerekçesiyle iş akdini feshetti. Bunun üzerine mahkemeye başvuran Gerçek, telefondaki bildirilerin ferdî hakların korunması kapsamında olduğunu belirterek iş akdinin feshedilmesine itiraz etti. Mahkeme ise şirketin sözkonusu telefonu yalnızca iş hedefli kullanılmak üzere verdiğini belirterek itirazı reddetti. Bunun üzerine Fırat Gerçek Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi raportörü, patronun işlerin faal yürütülmesi, bilgi akışının denetimi üzere haklı sebeplerle çalışanlara verdiği irtibat araçlarını inceleme yetkisi bulunduğu lakin bu yetkinin işlerin yürütülmesiyle hudutlu olduğunu vurguladı.

Raporda, patronun kendisine ilişkin bağlantı araçları üzerinde sadece sahiplik nedeniyle mutlak ve sınırsız bir gözetleme ve denetleme yetkisi olduğunu kabul etmenin, demokratik toplumla temel hak ve özgürlüklere işyerinde de hürmet gösterilmesi gerektiği bildirildi.

Anayasa Mahkemesi, raportörün özel hayata hürmet hakkı ile haberleşme hürriyetinin ihlal edildiğine yönelik görüşü doğrultusunda, ihlal tarafında karar verirken, müracaatçının maddi tazminat talebini reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu