Ekonomi

Almanya’da fabrika siparişleri eylül ayında yüzde 0,2 arttı

Almanya’da fabrika siparişleri eylül ayında yüzde 0,2 arttı.

Alman Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Eylül ayına ait geçici fabrika siparişleri verilerini açıkladı.

Buna göre ülkede üretilen ürün siparişleri eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,2 artarken, 2022 eylül ayına göre yüzde 4,3 azaldı.

Piyasanın fabrika siparişlerine yönelik beklentisi aylık bazda yüzde 1 oranında azalacağı yönündeydi.

Destatis, daha önce ön verilerle yüzde 3,9 olarak açıkladığı ağustos ayı fabrika siparişlerini son verilerle yüzde 1,9’a revize etti.

Destatis, ağustos ayına yönelik yüksek revizyonla ilgili olarak “Buna veri işleme ekipmanları, elektronik ve optik ürünlerin üretiminde yanlış bildirilen veriler neden oluyor” dedi. açıklamayı yaptı.

Almanya’da eylül ayında yurt dışı siparişlerde aylık bazda yüzde 4,2 artış yaşanırken yurt içi siparişlerde yüzde 5,9 düşüş görüldü.

Destatis yaptığı açıklamada, “Dalgalanmaların daha az olduğu 3 aylık karşılaştırmada Temmuz-Eylül döneminde alınan siparişler bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,9 daha düşük. Büyük ölçekli siparişler hariç yeni siparişler ise yüzde 2,2 azaldı” dedi. Eylül 2023’te bir önceki aya kıyasla.” .” ifadesi yer aldı.

Eylül ayında yeni siparişler her segmentte çok farklı gelişti. Makine mühendisliği ve metal işleri üreticileri Eylül ayında yüzde 8,5 daha fazla sipariş aldı.

Ağustos ayında bilgisayar, elektronik ve optik ürünler imalatındaki yüzde 19,9’luk artışın ardından Eylül ayında yeni siparişlerin yüzde 12,5 oranında azalması, özellikle fabrika siparişlerini olumsuz etkiledi.

Eylül ayında otomotiv sektöründe yüzde 2,5, uçak, gemi, tren gibi ulaşım araçları siparişlerinde ise yüzde 9,7 oranında yaşanan düşüşler de genel sonucu olumsuz etkiledi.

Öte yandan Alman ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde zayıf alım gücü ve yüksek faiz oranları nedeniyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 oranında küçüldü.

Hükümet, 11 Ekim’de küresel ekonomideki durgunluk nedeniyle daha önce yüzde 0,4 olarak açıkladığı bu yılki resmi büyüme beklentisini eksi yüzde 0,4’e güncellemişti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) da Almanya’ya yönelik büyüme beklentisini bu yıl yüzde eksi 0,3’ten eksi yüzde 0,5’e indirerek, Almanya’nın bu yıl küçülen tek gelişmiş ülke olacağını bildirdi.

Son yıllarda yaşanan Kovid-19 salgını, tedarik zincirindeki aksaklıklar ve Rusya-Ukrayna Savaşı gibi pek çok kriz, Alman ekonomisinin zayıf yönlerini ortaya çıkarırken, başta Çin olmak üzere birçok ülkenin giderek daha fazla mal üretebilme yeteneği ortaya çıktı. Almanya’dan ithal edilen ürünler ve yüksek enflasyon nedeniyle artan faiz oranları. Alman ekonomisinin büyümesini daha da zorlaştırıyor.

Yavaşlayan küresel büyüme, yüksek enerji fiyatları, sanayi üretimindeki düşüş ve tüketicilerin artan enflasyonla baş etme çabaları da Alman ekonomisini olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu