Ekonomi

ABD tahvil faizlerindeki yükselişin merkezinde RBA kararı yer alıyor

Piyasalar Salı günü Asya seansında çalkantılı bir güne hazırlanıyor. Yatırımcılar, Çin’in piyasalarını desteklemek için aldığı son önlemleri, ABD tahvil getirilerindeki önemli artışa ve ABD faiz indirimine ilişkin azalan beklentilere karşı değerlendiriyor.

Dikkatler Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) yaklaşan faiz oranı kararına odaklanmış durumda. Ekonomistler, RBA’nın nakit faiz oranını 12 yılın en yüksek seviyesi olan %4,35’te tutacağını ve bu seviyeyi en azından Eylül ayı sonuna kadar sürdüreceğini öngörüyor. Bu durum, daha önce son iki yılın en düşük seviyesi olan %4,1’e gerileyen enflasyon oranlarının, Merkez Bankası’nın %2-3’lük hedef aralığının üzerinde kalmaya devam ettiği bir ortamda gerçekleşiyor.

RBA’nın küresel sıkılaştırma döngüsüne yaklaşımı daha muhafazakar oldu ve politika duruşunu tamamen değiştiren son merkez bankalarından biri olması bekleniyor.

Yatırımcıların ağustos ayına kadar çeyrek puanlık faiz indirimini fiyatlamasıyla piyasa fiyatlaması biraz daha güvercin bir görünüme işaret ediyor. Ancak yıl sonuna kadar faiz indirimi beklentisi, faiz artırımını düşünen Japonya dışında G10 merkez bankaları arasında en düşük seviyede.

Kasım ortasından bu yana en zayıf seviyesinde. Avustralya doları Para birimleri, son altı ayda yaklaşık %1,3’lük bir düşüşle diğer majör para birimlerine kıyasla nispeten dayanıklıydı. Bu, daha büyük düşüşler yaşayan İngiliz Sterlini, Euro, Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile karşılaştırıldığında olumlu bir tablo çiziyor.

ABD’den gelen güçlü istihdam raporu ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın Mart ayında faiz indirimi yapılmayacağını açıklamasının ardından ABD Hazine tahvil getirilerinde son dönemde yaşanan artış, Asya-Pasifik bölgesindeki para birimlerini, hisse senetlerini ve tahvilleri etkiledi. 10 yıllık ABD Hazine tahvili Cuma gününden bu yana 30 baz puan yükselirken, Haziran 2022’den bu yana en büyük iki günlük kazancı elde ederken, iki yıllık tahvil getirisi de 25 baz puan arttı. Sonuç olarak ABD doları 11 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Asya piyasaları, Çin hükümetinin emlak geliştiricilerini desteklemesi ve kredili mevduat ve açığa satış düzenlemelerini artırmasının ardından gelen karlara rağmen Pazartesi günü düştü. Finansal koşulların bu kadar hızlı sıkılaştırılması, gelişmekte olan piyasalar için genel olarak olumlu değil.

Salı günü açıklanacak diğer ekonomik veriler arasında Filipinler ve Tayvan’dan tüketici enflasyonu rakamlarının yanı sıra Aralık ayına ait Japonya hane halkı harcama verileri yer alıyor. Bu verilerin RBA’nın faiz kararıyla birlikte piyasalara daha fazla yön vermesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu