Ekonomi

İhracat rotasındaki son yeni dünyalar yüzünüzü güldürüyor

Türkiye’nin önemli yaş meyve sebze üretim merkezlerinden biri olan Mersin’de yenidünya bahçelerinde dönemin son meyveleri hasat edilmektedir.

Erdemli ilçesinde yetiştiği bölgenin ikliminden kaynaklanan Malta Eriği olarak da bilinen dönemin son yenidünyalarının hasadı devam ediyor. İlçeye bağlı Dağlı köyünün 600 rakımlı bölgelerindeki eşsiz iklimi nedeniyle bölgede yetişen son yeni dünyalar, alternatif eser olarak yıllardır üreticileri sevindiriyor. Kilosu 25-30 lira aralığında alıcı bulan eser, Arap ülkeleri, Rusya ve Avrupa Birliği ülkelerine ihraç ediliyor.

Köyde hayvancılığın yanı sıra meyvecilik de yaptıklarını belirten üretici Hatice Tel, “Dağlı köyünde oturuyoruz ve aynı zamanda üretim yapıyoruz. Şu anda yenidünya hasadını yapıyoruz. Yetiştirilmesi çok zor bir ürün. topla ama köyümüzde çok uyumlu büyüdüğü için memnunuz.Son 3 yıldır fiyatlarından memnunuz.Türkiye’de yetişen bir eserdir.Şu anda limondan yavaş yavaş yeni dünyaya dönüyoruz. dedi.

“Son eser olduğu için piyasada arandı”

Üretici Zekeriya Kırtış, “Tarım, hayvancılıkla uğraşıyorum, eskiden yoğun olarak limon üretirdim, son yıllarda alternatif olarak yenidünya üretmeye başladık. Bu durum köyümüzün tamamında aynı şekilde oldu. Köyümüzde yetişen yenidünyanın kabuğunun kalın olması ve aromasının çok iyi olması, “Tarsus gibi büyümenin fazla olduğu bölgelerde bittiği zaman burası bizim için son yer. Hasadın son eseri olduğu için piyasada aranılan bir eser oluyor” dedi.

“Pazar payı artıyor”

Yaklaşık 40 yıldır köylerinde yenidünya üretildiğine işaret eden Kırtış, “Son dönemde pazar payı arttığı ve aranan bir ürün olduğu için alternatif çalışma olarak artmaya başladı. Yurt dışına da çıkıyor. Genelde Arap ülkeleri, Rusya ve Avrupa Birliği ülkelerine ihraç ediliyor. İç piyasaya da ihraç ediliyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlere her türlü ticaret yapılıyor” dedi. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu